Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

Saatlik Çiğköfte Nasıl Yapılır?

Saatlik Çiğköfte Nasıl Yapılır?

By In Bizden Haberler

Saatlik çiğköfte hizmeti çiğköfte dükkanlarında verilmektedir. Çiğköfte hızlı bir şekilde tükendiği için durmadan bir devir daim yenileme söz konusudur. Türk halkı olarak çiğköfte en sevdiğimiz yemeklerden biridir. Hem lezzetli oluşu hem kolay yenmesi onu tercih edilebilir kılmaktadır. Ayrıca fiyatı da oldukça uygundur. Lavaşla veya lavaşsız her türlü lezzetine doyum olmaz. Artık adım başı her yerde çiğköfte dükkanı yer almaktadır. Acıkan uygun fiyata karnını buradan doyurabilir. Lezzetli bir çiğköfte için yapım çok önemlidir. Kullanılan malzemeler, püf noktalarını yerine getirmek ve elbette el yapımı oluşu hakiki çiğ köfte elde etmek için gereklidir.

Malzemeler

Önce malzemeleri tanımak gereklidir. Her firma kendi anlaşmalı olduğu şirketlerin ürünlerini kullanır, bu yüzden markalar değişiklik gösterir. Markadan markaya da lezzette değişiklik yaşanır. Kaliteli malzeme lezzet konusunda her zaman daha ön planda olur.

Yeni nesil çiğköfte için gerekli malzemeler;

 • 4 su bardağı ince bulgur
 • 4 yemek kaşığı domates salçası
 • 2 yemek kaşığı biber salçası
 • 3 yemek kaşığı isot
 • 1 yemek kaşığı pul biber
 • 1/3 yemek kaşığı karabiber
 • 1 yemek kaşığı tuz
 • 1/2 yemek kaşığı toz biber
 • 300 gram kabuksuz ceviz
 • 8 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 orta boy kuru soğan
 • 5 diş sarımsak
 • 1 litre su

Tüm malzemeler çiğköftenin temel malzemeleridir. Neredeyse her firma bu tarife uyar, elbette kendi püf noktaları da bulunabilir. Bu malzemeler etsiz çiğköfte tarifi için geçerlidir. Piyasadaki çiğ köfte dükkanlarında etsiz satışı yapılmaktadır. Bu malzemeler dışında çiğ köftenin içine ek olarak maydanoz yaprakları, dereotu, roka, nar ekşisi da eklenebilir. Baharat olarak isteyen reyhan, kimyon, kuru nane, acı toz biber de ekleyebilir. Lezzetine lezzet katar.

1. Aşama

Öncelikle yağı tencereye koyun ve altını yakın. Kısık ateşte yağın kızmasını bekleyin. Bu esnada kabuksuz cevizleri ezerek toz haline getirebilirsiniz. Yağ kızdıktan sonra karabiber, pul biber, tuz, isot ve kırmızıbiber baharatlarını yağa atın. 1 dakika karıştırarak kavrulmalarını bekleyin. Yavaş yavaş kokusu çıktığında hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Daha sonra içine domates ve biber salçasını da ekleyin ve kısık ateşte baharatlarla beraber kavurun. Daha sonra ince ince doğranmış soğan, sarımsak ve ezilmiş cevizde tencereye atılır. Karışım pişerken karıştırmaya devam edilmelidir. Salça hazır olduktan sonra bulgura eklenir.

2. Aşama

Bulgura soğan ve sarımsağı ekleyip ovalayın. Bu esnada salça da ocaktan alınmış ve biraz dinlenmiş olur. Daha sonra baharatlı salçayı da ekleyin ve iyice birbirlerinin içine geçmelerini sağlayın. İlk başta biraz yağlı gibi gelebilir fakat bulgur o yağı çekecektir, kuru olması daha kötüdür. Yaklaşık 25 dakika boyunca salça ve bulgur karışımı yoğurulur. Buradaki en önemli nokta yoğurma aşamasının uzun sürmesidir. Ne kadar uzun yoğrulursa o kadar lezzetli bir çiğ köfte elde edilir. Daha sonra su ısıtıcısında ısıtılan kaynar su salçalı bulgurun üstünde gezdirilir, fakat hepsini boşaltmayın çünkü 1 litre suya daha ihtiyacımız olacak.

3. Aşama

Bu aşamada artık çiğ köfte yavaş yavaş hazır olmaya başlıyor. Suyu döktükten sonra yoğurmaya devam edilmelidir, fazla beklenmemesi gerekmemektedir. Şimdi bir 20 dakika daha yoğrulmalıdır, daha sonra da tekrar su kaynatılmalı ve yine çiğ köfte yayıp üzerinde gezdirilmelidir. Yine çok fazla beklemeden yoğrulmaya devam edilmelidir. 2. suyun eklenmesinden sonra çiğ köfte artık iyice yumuşayacaktır. Eğer çiğ köfte hamur kıvamını aldıysa daha su eklemenize gerek yoktur fakat sertlik varsa yani birleştirirken dağılıyorsa veya çok kuru görünüyorsa biraz daha kaynar su gezdirmeniz gerekir. Fakat bu nokta çok önemli, eğer fazla su katarsanız çamur gibi olur ve birleşmez dağılır. Yoğurma ile fazlalığı düzeltebilirsiniz.

Püf Noktaları

Her tarifin kendine has püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktalar daha lezzetli ve kıvamlı olmasına yardımcı olur. Çiğ köftenin de kendine özel püf noktaları vardır. Bunlardan biri cevizde saklıdır. Cevizin yerken ağzınıza gelmesini istiyorsanız toz haline getirmek yerine daha büyük parçalar halinde bırakabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz toz halinde olmasıdır, un kıvamında olmasa bile ezilmelidir. El yapımı çiğköfte bağımlıları için bir diğer püf nokta baharat ve salçanın iyi kavrulmasıdır, yoksa mideyi rahatsız edebilir.