Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

El Yapımı Çiğköftenin Püf Noktaları Nelerdir?

El Yapımı Çiğköftenin Püf Noktaları Nelerdir?

By In Bizden Haberler

Çiğköfte hemen hemen herkesin çok sevdiği bir yemektir. Lavaş arası veya tek başına, acılı veya acısız fark etmeden her damak zevkine uyan bir tada sahiptir. Neredeyse her sokakta, caddede bir çiğköfteci bulunmaktadır. Fakat evde yapmak da oldukça basittir, aynı lezzeti hatta daha fazlasını sizde elde edebilirsiniz. Hem de evde yapmak daha güvenilir ve sağlıklı olur. Sadece püf noktaları uygulamanız yeterli olacaktır. Bu sayede bir daha dışarıdan almak istemeyebilirsiniz, misafirleriniz tarifinizi kapış kapış almak isteyebilir.

1. Püf Nokta

İlk olarak malzemelerin öneminden bahsetmek gerekiyor. El yapımı çiğköfte için bulgur seçimi çok önemlidir. Çiğ köftelik esmer bulgur kullanmaya dikkat edin, pilavlık bulgur ile aynı tat ve kıvam elde edilmez. Direk köftelik bulgur da kullanabilirsiniz. Bulgurun kalitesi de çok önemlidir, çünkü temel malzeme bulgurdur. Markası ne kadar kaliteliyse çiğköfte de o kadar lezzetli ve kıvamlı olur.

2. Püf Nokta

Kabın içine çiğköftelik bulgur konduktan sonra üstüne kaynar su ilave edilir ve 15 dakika ağzı kapalı bekletilir. İşte en hassas nokta burasıdır. Bulguru akşamdan ıslatıp sabah kadar da bekletebilirsiniz, bu şekilde daha iyi şişecektir. Eğer sıcaklığı ve miktarı doğru oranda olan bir su kullanırsanız kıvamını tam anlamıyla tutturabilirsiniz. Bu her yapımda farklı olabilir bu yüzden net bir miktar vermek yanlış olur. Biraz bekledikten sonra çiğköfteyi elinizle sıkın ve dağılıp dağılmadığına bakın. Eğer dağılmadan duruyorsa şişme işlemi başarılıdır ve su yeterlidir ancak cıvıka biraz daha bulgur ve az daha kaynar su koyun, tekrar üstünü örtün.

El Yapımı Çiğköftede Kullanılan Baharat Çeşitleri Nelerdir?

3. Püf Nokta: Baharatlar

Çiğköftede kullanılan baharatlar;

  • Tuz
  • İsot

Şeklinde 2 tanedir. İsot seçimi burada çok önemlidir. İsotu marketten almak yerine aktardan almanız önerilir. İri taneli, parlak yani yağlı bir Urfa isotu tercih edilmelidir ki çiğköfte daha lezzetli olsun. Marketten alınanlarda aynı etki olmayacaktır, onların katkı maddesi daha fazladır yani el yapımı baharat özelliği taşımamaktadır.

4. Püf Nokta

Baharat koyma adımından sonra çiğköfteye soğan eklenir. İşte 4. püf nokta bununla alakalıdır. Soğanlar direkt olarak çiğköftenin içine doğranmamalı veya rendelenmemelidir. Başka bir kapta ince ince kesilmeli ve suyu iyice sıkılmalıdır, robottan geçirilmesi de önerilmez. Eğer suyu ile konulursa çiğköftenin soğan acısı bir tada sahip olmasına neden olur yani tüm lezzetini alır. Suyunu gerekirse peçeteyle emdirin. Bu püf nokta belki de lezzetini ortaya koyan en önemli adımdır, çoğu zaman atlanır ancak bu yüzden çiğköfte de istenilen lezzet yakalanmaz.

5. Püf Nokta

Bu püf noktada malzemeleri bilmek ve onları birbirlerine iyice yedirmek çok önemli. 2 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı nar ekşisi ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ bulgura eklenir. Eğer vaktiniz kısıtlıysa hepsini bir arada koyabilirsiniz. Ancak daha harika bir kıvam ve lezzet için hepsini teker teker eklemeyi deneyin. Önce bir malzemeyi koyun ve karıştırın, iyice bulgura yedirin. Ardından tüm malzemeler için aynı işlemi uygulayın.

Biraz zaman alabilir fakat aradaki fark oldukça belirgin olacaktır. Çiğköftedeki en önemli püf noktalardan biri karışım aşamasıdır. Kendi memleketindeki yapılışına bakıldığı zaman tüm akşam ağzı geniş bir sinide yoğrulduğu bilinir, hatta buna sıra geceleri eşlik eder. Uzun süren yoğurma aşaması her zaman daha iyi bir sonuç elde etmeyi sağlar. Hatta kıvamının ne kadar harika olduğunu anlamak ve göstermek adına tavana atma gösterileri bile yapılır.

6. Püf Nokta

En son adım ise sıkım aşaması. Çiğköftenin belli bir şekli vardır, bunu pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirmek için gerekli olan püf nokta ise eldiven giymek ve su ya da yağ kullanmaktır. Ele çiğköfte parçaları yapıştıkça pürüzsüz bir görünüm elde edilmez, arada bir su veya yağ sürülmelidir ki yapışkanlık ve elde kalan parçalar gitsin. Çok sıkılmamalıdır, hafif bir şekilde parmak izleri çıkarılmalıdır. Bu işlemde şu adımları uygulayabilirsiniz. Önce avuç içinize ceviz büyüklüğünde bir parça alın, parmaklarınızı fazla aralıklı olmayacak şekilde bastırın. Bu şekilde lezzetli bir görünüm elde edebilirsiniz.