Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

El Yapımı Çiğköftede Kullanılan Bulgurun Özelliği Nelerdir?

El Yapımı Çiğköftede Kullanılan Bulgurun Özelliği Nelerdir?

By In Bizden Haberler

Bulgur, isot, salça, soğan, baharatlar ve maydanoz kullanılarak hazırlanan çiğköftenin güzel olmasını belirleyen en önemli özelliği bulgurdur ve bulgurun doğru şekilde ıslatılmış olması oldukça önemlidir. Kullanılacak olan bulgurun da özellikleri çiğköfte kalitesini belirler. Lavaş, marul, limon, nar ekşisi, turşu, maydanoz ve benzeri ek ürünler ile lezzetine lezzet katılan çiğköfte, kaliteli şekilde hazırlanırsa ve kaliteli malzemelerden oluşursa nefis bir lezzet olacaktır.

Çiğköfte bulguru olarak geçen bulgur çeşidi kullanılarak hazırlanan çiğköfteler çok daha lezzetli ve kaliteli olmaktadır. Peki, çiğköftede kullanılan bulgurun özelliği nelerdir? Nasıl bir bulgur kullanmak gerekir? Bulguru daha lezzetli ve kaliteli yapan nedir?

Çiğköfteye Lezzet Veren Nedir? Bulgur Çiğköfte Lezzetinde Nasıl Etkilidir?

Bulgur, çiğköftedeki en önemli malzemedir. Çiğköftenin kıvamını, görüntüsünü ve lezzetini belirleyen malzeme bulgurdur. Bu sebeple de kullanılacak olan bulgurun özelliklerinin iyi olması çiğköftenin lezzetinin tutması için şarttır. Etsiz çiğköftelerdeki en büyük lezzet verici ve ana madde bulgur olduğu için kullanılan bulgur ne kadar iyiyse çiğköfte de o kadar iyi olacaktır.

İri bulgur kullanmak çoğu zaman el yapımı çiğköfte yapanların en büyük hatası olmaktadır. İri taneli bulgurlar çiğköftede kullanmaya uygun yapıda değildir. Çiğköftenin tadını da görüntüsünü de iri taneli bulgur bozmaktadır.

Taze bulgur kullanmak önemlidir. Bu hem bulgurun lezzet vermesini hem de çiğköftenin lezzetinin korunmasını sağlar. Düzgün şekilde ıslatılan ve kaliteli malzemeler ile karıştırılarak kullanılan çiğköfte bulguru eşsiz bir lezzet sunar.

Çiğköftede Bulgurun Özelliği Ne Olmalıdır?

  • El yapımı çiğköfte hazırlanırken kullanılan bulgur her şeyden önemlidir. Bu sebeple de kullanılacak olan bulgurun kaliteli olması şarttır.
  • Çiğköftede ince bulgur kullanılır. Kalın bulgur şişme yapacağı için lezzet ve görüntü açısından hoş olmayacaktır.
  • İnce taneli yerli üretim çiğköftelik bulgurlar çiğköfte yapımında tercih edilmelidir.

Çiğköftede kullanılacak olan bulgur iri taneli bir bulgur olursa çok su çekeceği için şişer ve çiğköftenin görüntüsünü de lezzetini de bozabilir. Ayrıca ince taneli bulgur suda bekletme ile kıvam alabilmektedir ancak iri taneli kalın bulgurlar ne yazık ki sert kalacaktır ve bu sebeple de lezzetli bir çiğköfte ortaya çıkmayacaktır.

Bulgurun özelliği kadar kalitesi de önem taşır. Her ince bulgur çiğköfte yapmak için uygun değildir. Bu sebeple de kaliteli markalardan ya da güvenilen açık bulgurlardan almakta fayda vardır. Kalitesiz bulgurlar sert kalabilir, çok yumuşayıp lapa haline gelebilir ya da lezzet vermeyebilir. Bunlar çiğköftenin lezzetine ve görüntüsüne büyük etkide bulunur.

El yapımı çiğköfte yaparken ustalar çiğköfte bulgurunu çok uzun süre ıslatıp bırakmamalıdır. Yaklaşık 15 dakika kadar bekleyen bulgur çiğköfte yapmak için uygun hale gelmiş olacaktır. Bu sayede bulgur çok yumuşamaz ve çok sert kalıp malzemelerin birleşmesine de engel olmaz. Kullanılan bulgur kaliteli bir çiğköfte bulguru ise tam kıvamında olacak şekilde harca şekil verilmesini sağlar ve lezzetini de tüm harçta hissettirir.

El Yapımı Çiğköfte Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

El yapımı çiğköftede dikkat edilmesi gereken pek çok püf nokta bulunur. Çiğköftenin pürüzsüz olması, kıvam alması ve lezzetli olması için doğru malzemeleri iyi şekilde kullanmak ve özenle çiğköfte harcını hazırlamak önemlidir.

Peki, nelere dikkat etmeli?

  • Kullanılacak olan malzemeler kaliteli olmalıdır.
  • Bulgur, çiğköftelik ince bulgur olmalıdır.
  • Kullanılacak olan bulgur uzun süre ıslatılmamalıdır.
  • Harca koyulacak olan baharatlar dengeli şekilde eklenmelidir, acısı ya da baharatları çok baskın olmamalıdır.
  • Yoğurma işlemi sırasında eldiven takılmalıdır. Bu hem daha pürüzsüz çiğköfte parçaları elde etmeye yarar hem de yoğurma işleminin daha temiz şekilde tamamlanmasını sağlar.

Bu püf noktalara dikkat edilerek hazırlanan el yapımı çiğköfte hem kaliteli hem de lezzetli olacaktır. Kullanılacak olan malzemelerin tat dengesine özellikle dikkat edilmelidir. Soğan kullanılırken harcı sulandırmamasına dikkat etmek gerekir. Bundan dolayı da soğanı robottan çekmek yerine bıçakla oldukça ince şekilde doğramak önemlidir.

Etsiz Çiğköfteye Hangi Malzemeler Konulabilir?

Etsiz çiğköfteye konulacak malzemeler bulgur, isot, salça, maydanoz ve baharatlardır. Baharat olarak ise pul biber, kimyon, kişniş, karabiber, yenibahar, tuz ve sarımsak konulabilir. Sarımsağı taze olarak koymak da sarımsak tozu koymak da mümkündür. Bu malzemeler doğru oranda kullanıldığı zaman çiğköfte oldukça lezzetli olacaktır.