Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

El Yapımı Çiğköftede Ejderha Ateşi Kullanılır Mı?

El Yapımı Çiğköftede Ejderha Ateşi Kullanılır Mı?

By In Bizden Haberler

El yapımı çiğ köfte, çeşitli etkinliklerde ana öğün olarak kullanılacak kadar sevilen bir besindir. Bu sebeple de çiğ köfte türlerinde farklılık olduğu ve tekniklerle yapıldığı gözlemlenir. Çiğ köfte yapımında uygulanan bir teknik de ejderha ateşi tekniğidir. Ad olarak nitelendirilmesi bu şekilde olan teknik, çiğ köftede uygulanacağı zaman çeşitli bilgilerin edinilmesini zorunlu kılar. Konuyla bağlantılı olarak; ejderha ateşi tekniği nedir ve nasıl uygulanır, çiğ köfte nasıl yapılır, acı olan çiğ köfte nasıl yapılır, konularının bilinmesi gerekir.

Ejderha Ateşi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Genel olarak ejderhanın ateşi olarak da isimlendirilen çiğ köfte türü, hem bir uygulama şeklinin hem de en acı çiğköfte türünün adıdır. Uygulama şekli olarak; yapılan çiğ köftenin sıcak servisi yapılacağı zaman kullanılır. Çiğ köfte, az miktarda yağ bulunan bir tava üzerine koyulur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; yağın, yanma seviyesine gelmemesine rağmen oldukça ısınmış olmasının gerektiğidir.

Daha sonra çiğ köfte tavaya alındıktan sonra ateş sonuna kadar açılır ve bir miktar alev çıkması sağlanır. Bir diğer durumda ise, oldukça acı çiğ köfte yapılmak istendiği zamanlarda bu teknik kullanılır. Çiğ köftenin içerisine, acılık veren baharat soslarından özel olarak hazırlanan karışım koyulur. Acılık sağlandığı için de ejderhanın ateşi olarak nitelendirilir.

Ejderha Ateşi Her Çiğ Köftede Kullanılır Mı?

Her besin, kişilerin damak tadına ithaf etmek amacıyla özel olarak hazırlanabilir. Bu besinlerden bir tanesi de çiğ köftedir. Doğal olarak da ejderhanın ateşi tekniği, kişilerin beğeni durumuna bağlı olarak kullanılır. Bununla birlikte; acı besinleri seven bireyler, çiğ köfte içerisinde acı sosların olmasından hoşlanan bireyler, bu türü özellikle denemelidir.

El Yapımı Çiğ Köftede Ejderha Ateşi Kullanmak İçin Neler Gereklidir?

El yapımı çiğ köftede, beğeni durumuna bağlı olarak ejderhanın ateşi kullanılabilir. Bunun için gereken malzemelerin temin edilmesi gerekir.

Bu malzemeler şu şekilde ifade edilebilir:

  • İnce kıyım olarak hazırlanan buğday
  • Çiğ köfteyi yoğurmak amacıyla kullanılacak, miktara uygun büyüklükte leğen
  • Reyhan
  • Kimyon
  • Karabiber
  • İsteğe bağlı olarak soğan
  • Sarımsak
  • Çiğ köfte sosu
  • Etli çiğ köfte tüketimi seven bireyler için, bir miktar kıyma halinde çekilmiş et
  • Ocak

Gibi gereken malzemeler, el yapımı çiğ köftede ejderhanın ateşi kullanılmak istendiği durumlarda gerekli olacaktır.

El Yapımı Çiğ Köftede Ejderha Ateşi Nasıl Kullanılmalıdır?

El yapımı olarak hazırlanacak çiğ köftede, ejderhanın ateşi kullanılmak istenildiğinde ilk olarak malzemelerin temin edilmesi gerekir. Daha sonra, ince kıyım buğdayın yaklaşık olarak yarım saat sürede, kaynar su içerisinde bekletilerek haşlanması sağlanır. Kullanılan suyun, ince kıyım buğdaydan daha fazla olmamasına önem verilir.

Daha sonra çiğ köfte sosu koyulur ve yoğurma aşamasına geçilir. On dakika kadar, buğday ve sos harmanlanır ve diğer malzemelerin aynı anda katılması sağlanır. Ejderhanın ateşini sağlamak için acı kullanılmak istendiğinde; acı sos miktarının fazla olmasına ve biber, karabiber gibi malzemelerin çokça koyulduğuna emin olunur. İsteğe bağlı olarak soğan, sarımsak ve et de eklendikten sonra yoğurma işlemine devam edilir.

Bu aşamadan sonra yoğurma süresi, bireylerin damak tadına bağlı olarak değişim gösterir. İyice yoğrulmuş çiğ köfte seven bireyler bir saate kadar bu işleme devam edebilirken; beğeni durumuna bağlı olarak on dakika sonra da servise hazır hale gelebilir. Ayrıca, tava yardımıyla ejderhanın ateşi yapılmak istenebilir.

Bu durumda çiğ köfte; yakılmadan ısıtılan sıvı yağ içerisine atılır. Ocağın altı en son seviyeye kadar açılır ve yağın ateşle teması sağlanır. Çıkan alevler çiğ köftenin daha çok ısınmasına neden olur ve acılık düzeyinin daha fazla hissedilmesi sağlanır. Bu şekilde sunum ve servis aşamaları sağlanarak tüketilir.

Göz Yaşartan Ejderha Ateşini Denediniz Mi?

Çiğ köfte, bireylerin özellikle acı olarak tüketmek istedikleri besinlerin başında gelir. Bu sebeple de gözyaşartan acı olarak nitelendirilebilecek çiğ köfte türleri söz konusudur. Acı yemeye önem veren, çiğ köfte tüketmeyi çok seven bireyler; özellikle ejderhanın ateşi olarak ifade edilen çiğ köfte türünü denemelidir. Hem sıcak olarak tüketime imkan sağlayan, hem de daha fazla acı hissedilmesini sağlayan çiğ köfte, insanların denemesi gereken önemli tatların başında gelir