Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

Düşük Maliyetli İş Nasıl Kurulur?

Düşük Maliyetli İş Nasıl Kurulur?

By In Bizden Haberler

Kendinize küçük bir iş kurmak istiyorsunuz ama elinizde bir iş kuracak denli fazla nakit yok. Bankalara kredi başvurusunda da bulunmak istemiyorsunuz. Bu takdirde geriye bir tek seçenek kalıyor. Elinizdeki az miktarda parayla başlayabileceğiniz ve kazanabileceğiniz bir iş bulmak. Bu konuda düşük maliyetli birçok iş alternatifi sıralanabilir. Ancak bunların içinde bir tanesi özellikle son yıllarda giderek popülarite kazanmakta. O da hemen hemen herkesin zevkle tükettiği geleneksel bir lezzet olan çiğköfte. Evet, çiğköftecilik yaparak hem para kazanabilirsiniz ve hem de az miktarda bir parayla bir iş sahibi olabilirsiniz.

Düşük Maliyetli İş kurmak İsteyenlere Büyük Fırsat

Çiğköftecilik bir iş için iyi bir başlangıç olabilir. Çünkü her şeyden önce çiğköfte bir nevi geleneksel fast food olduğu için hemen herkes tarafından sevilen ve çokça tüketilen bir yiyecek. Bu nedenle satış yapamayacağım kaygısı taşımanıza çok da gerek yok. Bunun dışında bu ister seyyar ister bayilikle çok faklı şekillerde yapmak mümkün. Üstelik çiğköftecilik çok beklemenize gerek olmadan size paranızı geri çevirebilme potansiyeli taşıdığından oldukça avantajlı. Bu nedenle kendi iş becerinize ve elinizdeki paranın miktarına göre hiç düşünmeden başlayabileceğiniz iş fırsatlarından bir tanesi çiğköftecilik.

Çiğköfteciliği Nasıl Yapabilirim?

Bu büyük fırsat karşınıza çıktığında onu ne şekilde değerlendireceğiniz konusunda bir miktar kafa yormanız gerekebilir. Yani çiğköfteciliğe tama dediniz ama bu iş nasıl faklı biçimlerde yapabilirsiniz?

  • Bir marka için bayilik alarak onların adı altında bu işi sürdürebilirsiniz.
  • Kendiniz markalaşma yoluna gider kendi dükkanınızı kendi isminizle açabilirsiniz.
  • AVM gibi çokça ziyaretçisi olan yerlerde stand açarak satış yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Eğer kira için ayıracak paranız yoksa çiğköfteciliği seyyar olarak da yapabilirsiniz.

Görüldüğü üzere aynı iş yapmak için birçok alternatif mevcut. Bu alternatiflerden hangisini seçeceğiniz biraz elinizde sermaye olarak kullanacağınız paranın miktarına, biraz da sizin neyi ne kadar yapabileceğinize bağlı. Seyyar ve küçük çaplı başladığınız bir işi zamanla büyütmek de olası elbette.

Sermayemi Nerelerde Kullanabilirim?

İş kurma aşamalarının başındayken elinizde sermaye olarak bulundurduğunuz paranın nerelerde harcanabileceğine dair kabaca da olsa bir fikriniz olmalıdır. Böylece planlamanızı daha hesaplı şekilde yapabilirsiniz.

Bu kalemler söyle özetlenebilir:

  • Bayilik için: Birçok çiğköfte markası oldukça uygun fiyatlarla bayilik vermektedir.
  • Dükkan için: Eğer kendinize ait işyeri olarak kullanabileceğiniz bir dükkanınız yoksa sermayenin bir kısmı dükkan kiralamak için gerekecektir.
  • Çalışanlar için: Eğer yanınızda çalışan bir personel olacaksa onun ya da onların sigorta ve maaş harcamalarını da eklemek gerekir.
  • Tanıtım için: İşe iyi bir başlangıç yapabilmek için bir miktar nakdinizi tanıtım ve reklam giderlerine ayırabilirsiniz.
  • Demirbaş ve dekorasyon için: İhtiyaca ve elinizdeki paraya göre dükkanınızda düzenleme yapabilirsiniz.
  • Mal almak için: Satacağınız ürünler için malzeme vb. alabilirsiniz.

Bu kalemleri çoğaltmak elbette mümkündür. Burada sadece ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek, ilk akla gelen harcamaları sıralamaya çalıştık.

İşe Başlarken Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer bir dükkanda sabit bir şekilde bu işi yapmayı planlıyorsanız, dükkanın yeri önemli. Şöyle ki dükkanınızı insanların bir şeyler yemek için durakladıkları kalabalık bir yerde açabilirseniz daha çok ziyaretçiniz olacaktır. Ancak böyle yerlerde kiraların da daha yüksek olduğunu unutmamak gerekir.

Ayrıca dükkanınızın yakınlarında başka bir çiğköfteci dükkanının olmamasına da dikkat etmenizde fayda vardır. Çünkü birbirine yakın dükkanlar birbirine rakip olacağından her iki dükkanın işini de azaltabilir. Bir de tabi her işte olduğu gibi temiz, özenli, güler yüzlü hizmeti eklemek gerekir. Tertipli ve disiplini çalışma her alanda olduğu gibi bu konuda da farklılık yaratacaktır.

Başarının Sırrı Gelişimde

Bu işe başlarken belki de şimdilik böyle başlasın biraz para biriktirebilirsem başka işler de yapabilirim diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak unutmamalıdır ki, küçük başlayan bir işi doğru planlama ve büyüme stratejileri ile her zaman kazandıran uzun vadeli bir işe de dönüştürebilirsiniz. Bu nedenle daha en başından büyük düşünmeye başlayabilirsiniz. Bunun en önemli koşullardan bir tanesi yenilenmeyi ve büyümeyi hedefte hep bulundurmaktır. İşletmenize zaman içinde küçük yenilikler katarak müşterileriniz için her daim bir uğrak yeri haline dönüştürebilirsiniz.