Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

Dumanı Üstünde Çiğköftenin Lezzeti Nasıldır?

Dumanı Üstünde Çiğköftenin Lezzeti Nasıldır?

By In Bizden Haberler

Çiğ köfte; genel olarak farklı organizasyonların ana yemeği, bazı durumlarda ara öğün olarak tüketilen, ancak tüketen bireyler tarafından çok sevilen bir besindir. Çiğ köftenin çeşitleri olmakla birlikte, bu türlerden bir tanesi de dumanı üstünde çiğ köftedir. Konuyla alakalı olarak; yeni nesil çiğköfte nedir ve nasıl yapılır, nerelerde tüketilebilir, özellikleri nelerdir, lezzet olarak nasıldır, gibi konular merak edilir.

Dumanı Üstünde Çiğ Köfte Nedir?

Dumanı üzerinde çiğ köfte yeni nesil olarak nitelendirilen çiğ köfte türlerinden bir tanesidir. Genel olarak ejderha ateşi tekniği kullanılarak yapılan bu çiğ köfte türü, kendine özel yapım aşamalarını içerir. Ayrıca, yapılışına bağlı olarak çeşitli organizasyon ve törenlerde tercih etmek için de oldukça uygun bir besindir. Bu çiğ köfte türü sıcak olarak tüketileceği için, sıcak çiğköfte olarak da nitelendirilir.

Dumanı Üstünde Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Dumanı hala üzerinde olan çiğ köftenin nasıl yapılacağı, lezzetine doğrudan etki eden aşamaların başında gelir. Bu sebeple gereken malzemelerin temin edilmesi ve uygulama aşamaları doğru şekilde yerine getirilmesi gereken bir besindir.

Sıcak olan çiğ köfteyi yapmak için gereken malzemeler şu şekildedir:

  • İnce olarak nitelendirilen (yöresel adı simit olan), buğdayın kaynatılıp kurutularak hazırlandığı bulgur parçaları
  • Reyhan
  • Kimyon
  • Karabiber
  • Tuz
  • Sarımsak
  • Çiğ köfte sosu

Gibi gerekenlerin temin edilmesi gerekir.

Malzemeler tam olarak hazırlandıktan sonra, simit buğdayının belirli bir ölçek alınması ve sıcak suda haşlanacak şekilde bir süre bekletilmesi gerekir. Burada önemli olan, suyun miktarıdır. Kaynar suyun simit miktarından fazla olmamasına önem verilir. Yarım saat dinlenme aşaması sağlandıktan sonra, ilk olarak çiğ köfte sosu koyulur.

Sos ve simit taneleri iyice yoğurulur. Daha sonra içerisine yeteri kadar diğer baharatlar eklenir ve yoğurma aşamasına devam edilir. Son olarak ise, ejderha alevi tekniği kullanılmak üzere uygun olan bir tava içerisine çiğ köfte alınır.

Tava içerisinde az miktarda (İsteğe bağlı olarak tereyağı kullanımı yapılabilir.) yağ bulunur ve ateşin en yüksek ayada olmasına önem verilir. Yanıcı maddeler uzaklaştırılarak tava içerisinde çiğ köftenin belirli bir miktar (ortalama olarak beş dakika) pişmesi sağlanır. Daha sonra servis aşamasına geçilir.

Dumanı Üstünde Çiğ Köfte Nerelerde Tüketilebilir?

Çiğ köfte tüketmeyi seven bireyler, bu yemeği farklı öğünler ve etkinlikler için tercih ediyor olabilir. Dumanı olan ve ejderha alevi tekniği ile daha ilgi çekici hale gelen bu çiğ köfte türü ise, organizasyonları daha renkli hale getirmek için tercih edilebilir. Özellikle; asker uğurlama eğlenceleri, bekarlığa veda partileri, sıra geceleri veya panayır alanlarında sıcak halde bulunan çiğ köftenin ikramı yapılabilir. Bu şekilde hem eğlencelere farklı bir renk katılır hem de insanların damak tadına hoş gelecek bir lezzet sunulur.

Dumanı Üstünde Çiğ Köftenin Lezzeti

Dumanı üzerinde olan çiğ köfte, lezzet olarak tüketen bireylerden olumlu dönüşler alınmasına neden olacak düzeydedir. Simit tanelerinin daha iyi bir şekilde yoğrulmasına yardımcı olduğu için daha kolay tüketilen, tadın daha homojen olmasına yardımcı olan bir lezzettir. Bu durumlara bağlı olarak da bireylerin beğenisi kazanır. Ayrıca, sıcak halde servis edilen bu çiğ köfte türü, alışılan çiğ köfte türünden farklı olarak soğan içermeyebilir. Bu sayede yağlı soğan kokusu olmadan, daha hafif ve lezzetli bulunduğu da söylenebilir.

Bu Sıcağa Bayılacaksınız

Sıcak olarak servis edilen ve dumanı servis esnasında üzerinde olan çiğ köfte; hem servis durumu hem de lezzet olarak beğeni kazanır. İnsanların olağan olarak gördüğü çiğ köftenin üzerinde duman bulunması ilk olarak gözleri uyarır ve bu durum tadına bakma isteği uyandırır. Daha sonra homojen olarak alınan tat fark edildiğinde, insanların beğeni durumunu çok artıran bir besin olduğu gözlemlenir.

Kullanılan yağ, baharat oranları ve bu uyumun sıcak bir şekilde insanlara sunulması; sıcak olarak servise sunulan çiğ köftenin beğenilme durumunu oldukça artırmıştır. Özellikle; çiğ köfteyi çok seven, yeni tatlar denemek isteyen, daha lezzetli çiğ köfte yemek isteyen bireylerin denemesi gereken öğünlerin başında gelir. Lezzetinden şüphe duyulmadan, denendiği anda sevilmeye çok yatkın olan bir besin olduğu bilinerek yenilmelidir.