Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

Çiğköftenin Ev Yapımı Kıvamı Nasıl Elde Edilir?

Çiğköftenin Ev Yapımı Kıvamı Nasıl Elde Edilir?

By In Bizden Haberler

Tadına doyulmaz geleneksel lezzetlerimizden bir tanesi de çiğköftedir. İster Antep çiğköfte olsun, ister Urfa küçük büyük hemen herkes çiğköfteyi sever. Ancak gerçekten iyi yapılmış, lezzeti ve kıvamı yerinde çiğköftenin iki püf noktası vardır. Bunlardan birincisi içinde kullanılan salça ve baharatları, ikincisi de iyi yoğurulması. Bu iki koşul da yerine getirildiğinde evde de son derece lezzetli köfteler yapmak mümkün.

Farklı Şekillerde Çiğ Köfte Yapılabilir Mi?

Çiğ köfte esasen kıyma halindeki etin baharatlar ve diğer katkı maddeleri ile uzun süreli yoğurulması ile yapılır. Ancak farklı şekillerde çiğköfte yapanlar da vardır. Bunlar içerisinde en yaygın olarak yapılan çeşit evlerde, kıyma yerine köftelik bulgur kullanılarak çiğköftenin yapılmasıdır. Köftelik bulgur ince olduğu için kolay şişer, baharatları ile de birleşince lezzetli bir çiğköfte bu şekilde elde edilebilir.

Ancak bulgurla çiğköftenizi yapmayı tercih ediyorsanız ve bulguru önceden çok az miktarda sıcak su ile ıslatıp sonrasında yoğurmayı planlıyorsanız kıvamında çok dikkatli olmalısınız. Çünkü kıvamını tutturmakta zorlanabilirsiniz. Suyun ayarını biraz kaçırdığınızda, bulgur katkı malzemelerinin de suyunu çekecek ve çamur gibi, şekil almayan bir hale dönüşecektir.

Evde Çiğ Köfte Yapmak İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Evde çiğ köfte yapmak için gerekli malzemeler nasıl bir çiğköfte yapmak istediğinize göre şu şekilde olur:

  • İsteğinize bağlı olarak kıyma ya da köftelik bulgur
  • Eşit miktarlarda biber ve domates salçası (Biber aroması baskın olsun istiyorsanız damak tadınıza bağlı olarak biber salçası ağırlıklı da kullanabilirsiniz.)
  • Çiğköftenin olmazsa olmazı: soğan ve sarımsak
  • Tuz ve baharatlar (baharat tercihleri size kalmış)
  • Bir miktar nar ekşisi, çok az limon suyu

Elbette bütün bu malzemeleri yoğurmak için bir de yoğurma kabı. Piyasada çiğköfte yoğurmak için özel olarak yapılmış üstü tırtıklı çiğköfte tepsileri mevcuttur. Eviniz için bunlardan bir tane edinebilirsiniz. Eğer yoksa rahatça bunun yerine genişçe bir leğende de köftenizi yoğurabilirsiniz.

Çiğ Köfte Baharatları Nelerdir?

Çiğköftenin baharatları onun lezzet sırrıdır. Hangi baharatları koyalım derseniz elbette buna isotla başlamak gerekir. Çiğ köfte esasen acı yenen bir yiyecektir. Ancak mideme dokunuyor, ya da fazlası damak tadıma uymuyor derseniz acının dozunu kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Bunun yanında acı ya da tatlı pul biber ile kırmızı toz biber de kullanabilirsiniz. Bunların haricinde kekik ve kimyon da köfteye yakışan baharatlardandır. Bu baharatlara tercihen karabiber de eklenebilir.

Piyasada satılan hazır çiğköfte baharat karışımları vardır. Bu karışımların içinde bahsettiklerimize ek olarak yenibahar, tarçın, reyhani köri, kişniş gibi baharatlar da bulunur. Evinizde varsa bu baharatlardan da damak tadınıza göre çiğköftenize ekleyip onu zenginleştirebilirsiniz.

Evde Çiğ Köftenin Kıvamı Nasıl Tutturulur?

Çiğköftenizi ister bulgurla ister etle yapın kıvamını tutturmanın en önemli noktası köftenin güzelce yoğurulmasından gelir. Zaten etle yapılan çiğköfteler uzun süre baharatlara birlikte yoğurulmazsa et pişmez. Bulgurla yapıldığında da tüm malzemelerin birbirine geçmesi, bulgurun diğer katkı maddelerinin suyunu alarak şişmeli için güzelce yoğurulması gerekir. Dolayıyla yoğurmak, sadece ev yapımı kıvamı tutturmak için değil aynı zamanda lezzetin yerinde olması için de olmazsa olmazdır.

Çiğköftenin kıvamını tutturmanın püf noktalarından bir tanesi de baharatların kıvamı etkileyeceğidir. Şöyle ki, çiğköfte yapılırken bolca baharat eklenir. Ve bu baharatların hepsi de yaş değil kuru baharatlardır. Bu şu anlama gelir ki baharatlar elimizdeki köftenin bir miktar suyunu emecekler ve kıvamı koyulaştıracaklar. Dolayısıyla baharatları eklediğimizde elimizdeki köftenin bir miktar daha sertleşeceğini göz önünde bulundurmalıyız.

Çiğ Köftenin Yanında Ne Gider?

Ev yapımı lezzetli çiğköfte yanında nar ekşisi ile servis edilir. Eğer nar ekşisi yoksa bunun yerine limon dilimleri de yanında koyulabilir. Ayrıca salatalık ya da biber turşusu ve marul da çiğ köftenin vazgeçilmezleri arasındadır. İsteğe bağlı olarak çiğköfteyi lavaşa sarıp dürüm şeklinde tüketmek isteyenler de olabilir. Çiğköftesini ekstra acıyla sevenler için masada bir de acı sos, pul biber ya da isot bulundurabilirsiniz.

Yanında ne içelim derseniz, çiğköfteyi ayranla tüketmeyi tercih eden çoktur. Ancak bir sohbette çayın yanında ya da meze olarak tüketenler de vardır.