Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

Çiğköftenin Bulguru Ne Kadar Kullanılır?

Çiğköftenin Bulguru Ne Kadar Kullanılır?

By In Bizden Haberler

Geçmişten günümüze gelen ve oldukça çok sevilen bir lezzet. Çiğköfte. Her bölgede oldukça yaygın tüketilmektedir. Özellikle ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak yapılan bir tattır. Antep, Urfa, Adıyaman çiğköftenin ana merkezidir. O yörelerde çiğköfte usulüne uygun olarak yapılır. Gerçek baharatlar kullanılır. Acısı da oraya özgüdür, hastır. Bulgurlu çiğköfte çok yaygındır. Çiğköfte yapımının püf noktası da bulgurudur. Çünkü çiğköftenin ana malzemesi bulgurdur.

Bu yüzden de bulgurun cinsi ve konulacak miktarı oldukça önemlidir. İçerisine konulacak olan baharatların ölçüsü de bir diğer önemli özelliktir. Baharatlar kaliteli olmalıdır. Aksi taktirde bu baharatlar, çiğköfteye tadını veremez ve çiğköfte güzel olmaz. Çiğköftenin özellikle çok yapıldığı, ana vatanı olan yörelerde has baharatlar kullanılır. Katkı maddesi içermeyen, boya barındırmayan baharatlar kullanılır. Acı tadını veren isot da oraya özgüdür. Acının tadı her şehirde aynı olmaz çünkü kimyasallarla karıştırılıp yapılan baharatlar da vardır. Bu yüzden baharat seçiminde dikkat edilmeli, bilindik yerden alınmalıdır.

Çiğköfte yapımının en önemli aşaması yoğurma kısmıdır. Çiğköfteyi yoğurmak bilek gücü ister. Büyük bir emek ve özveri ile yoğurulması gerekir. Uzun uzun yoğurulmalıdır ki bulgur taneleri ağıza direk olarak gelmesin. Hoş olmayan tat bırakmasın. Bulgur, baharat ve salça ile uzun süre yoğurulmalıdır. Malzemelerin birbirleri ile güzelce harmanlanması sağlanmalıdır. Bu şekilde çiğköftenizin tadı ve kıvamı çok güzel olacaktır. Ayrıca biber salçası kullanılacak ise, acı oranı iyi ayarlanmalıdır. Aksi taktirde çok acı olacaktır. Çok acı olan çiğköfte yenilmeyebilir.

Çiğköfte

İnce bulgurun çeşitli çeşit baharat ve salçalar ile güzelce yoğurulmasıyla elde edilen yiyecek. Özellikle Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa yörelerinde çok sık tüketilen bir yiyecektir. İsotlu çiğköfte acı tat seven kişilerin en çok sevdiği yiyecekler arasında yer alır. Ülkemizde özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak yapılır. En iyi ustaları da orada bulunur. Güneydoğu Anadolu bölgesinden sonra diğer bölgelerde de çiğköfte yapımı yaygındır. Ancak diğer bölgelerde çiğköfte usulüne uygun yapılmaz. Et konulmaz. İsteğe bağlı olarak acılı acısız olarak yapılır. Has çiğköfte isot barındırır. Tadı da acı olur. Çiğköfteye acı tadı veren de isottur.

Çiğköfte Çeşitleri

Çiğköfte oldukça sevilen bir lezzettir. Damak tadına, yapılan yöreye göre de içerisindeki baharatlar çeşitlilik gösterebilir. Birkaç çeşit çiğköfte bulunmaktadır.

Bunlar:

  • İsotlu çiğköfte
  • Acılı çiğköfte
  • Acısız çiğköfte
  • Etli çiğköfte
  • Etsiz çiğköfte

Etli çiğköfte daha çok Antep yöresinde yapılmakta. Antep çiğ köfte etli olarak yapılır. Belli bir ölçüde et ilave edilerek yapılır. Ancak diğer yörelerde etsiz olarak yapılmakta. Et fazla tercih edilmemekte. Az acılı ve etsiz çiğköfte yapılmakta. Yaygın olan da bu lezzettir.

Çiğköfte İsot İçerir Mi? Çiğköftede Hangi Bulgur Kullanılır?

Çiğköfte çok çeşitli tarifler ile yapılmaktadır. Kimisi bol acılı kimisi acısız sever. Damak tadına göre de yapımı değişir. İçine konulan baharat çeşitlilik gösterir. Gerçek çiğköftede isot bulunur. Çünkü gerçek çiğköfte acıdır. Bu çiğköfteye bu lezzeti veren acılaşmasını sağlayan da isottur. Oldukça acı olan bu baharatı her insan tüketemez. O yüzden çok fazla isot tercih edilmez. Çeşitli yörelerde kullanılmayabiliyor. Kısaca çiğköfte içerisinde isot kullanmak tamamen damak tadına kalmıştır. Gerçek çiğköfte isotlu olarak bilinir. Ancak acı tüketemeyen biri iseniz isotsuz ve acısız çiğköfte yapabilirsiniz. Kısaca tamamen damak tadınıza kalmıştır. Dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Çiğköftenin ana maddesi bulgurdur. Çiğköftede tüm malzemeler bulgur etrafında bütünleşir. Bu yüzden bulgur seçimi, bulgurun yapısı oldukça önemlidir. Bulgur kaliteli olmalıdır. Çiğköfte yapımı için ince bulgur tercih edilir. Ağzımıza çok fazla tane gelmemesi için bulgur ve diğer malzemelerin iyice yoğurulması birbirleri ile güzelce harmanlanması gerekir.

Bu aşama çiğköftenin en önemli aşamasıdır. Çünkü güzel yoğurulmayan çiğköftenin malzemeleri iyice karışmaz. Ağıza bulgur tadı gelir ve kıvamı istenilen şekilde olmaz. Bu yüzden yoğurup harmanlama aşaması oldukça önemlidir. Bulgurlu çiğköfte yapımı ciddi sabır ister. Çünkü çok fazla yoğurmak gerekir. Bilek gücü önemlidir. Herkes çiğköfteyi güzel yoğuramaz bu yüzden her insanın yaptığı çiğköftede güzel olmaz. Belli bir kıvamı tutturabilmek büyük bir beceri ve özveri ister. Güzelce yoğurulan bir çiğköfte de tadından yenmez.

Çiğköftenin Ana Vatanı Neresidir?

Uzun yıllar tartışmaya sebep olan bir sorudur. Ana vatanı Adıyaman olarak bilinir.