Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

Çiğköfte Tatlı-Acı Sosumuzu Denediniz Mi?

Çiğköfte Tatlı-Acı Sosumuzu Denediniz Mi?

By In Bizden Haberler

Çiğköfte Türk toplumunda enfes lezzetlerden biridir. Tadıyla olduğu kadar fiyatının da uygunluğuyla herkes tarafından sevilerek yenir. İçindeki aroma çiğköfteyi muhteşem bir tada dönüştürürken, tatlı-acı sos lezzetine lezzet katar. Bazı kişiler çiğköfteyi sade yemeyi tercih ederken bazı kişiler ise muhteşem sosu ile tercih ederler. Acı, az acı ya da acısız sosun tadına doyum olmaz. Bu sos özellikle acıyı sevenler için hoş ve egzotik bir keyiftir. Çiğköfte tutkunlarına bu tadı veren çiğköfteciler, farklı tekniklerle bu sosu zenginleştirirler.

Çiğköftenin Acı Sosu Hangi Kıvamda Olmalıdır?

Çiğköftenin acı sosunun kıvamı için farklı seçenekler bulunabilir. Ancak çiğköfte acı sos kıvamı için genellikle fazla akışkan olmayan şekli makbuldür. Özellikle dürüm çiğköfte için önce sos lavaş ekmeğin içine sürülmelidir. Fazla akışkan olan acı sos lezzetin dağılmasına, asıl acı sos lezzetinin alınmamasına sebep olur.

Tıpkı çiğköfteye olduğu gibi acı sosa da lezzet veren isottur. Sosun içine eklenen, ketçap, yağ, salça ve isot acı sosun hem kıvamını hem de lezzetini belirleyici olan ürünlerdir. Bunun yanı sıra çiğköfteyi porsiyon olarak tüketen kişiler, yine acı sosta sıvı ayarına dikkat ederler. Fazla sıvı ya da cıvık olan acı sos lezzetsiz olacaktır.

Çiğköfteye Sos Eklemek Lezzetini Etkiler Mi?

Türk yemek kültüründe farklı görüntüsü ve pişirilmiyor olmasıyla değişik bir aperatif olan çiğköftenin ülkemizde hastaları vardır. Hatta heryerden aynı tadı almadıklarını söyleyerek, çiğköfte için hep aynı mekanı tercih ederler.

  • Çiğköftenin lezzeti,
  • Çiğköftenin kokusu,
  • Çiğköftenin kıvamı,
  • Çiğköftenin sunumu gibi konulara önem verildiği gibi çiğköftenin sosu da bu kişiler için büyük önem taşır.

İçine konulan malzemeler çiğköfteyi özel hale getirirken sos eklemek çiğköftenin lezzetine büyük etki eder. Son yıllarda çiğköftenin içine ceviz, badem ve fındık eklenerek de yapılıyor. Hatta bu çiğ yemişler çiğköfteye daha büyük ve bütün halde ekleniyor. Çiğköfteciler her zevke uygun olacak türde çiğköfte satabiliyor. Ancak çiğköfteye asıl tadını tatlı ya da acı sos veriyor. Sosların lezzeti, acı ya da tatlı olması çiğköftenin tadını etkiliyor.

Lezzetli Bir Çiğköftenin Kıvamı Nasıl Olmalı?

Çiğköfte yapımında teknik önem taşır. Aynı zamanda içine konulan malzemelerin kalitesi de çiğköftenin lezzetini etkileyici etmenlerden olacaktır. Kalitesiz bir esmer bulgura diğer malzemeleri en kalitelisinden koysanız bile bulgur istediğiniz lezzete dönüşmeyecektir. Çiğköfte yapımında çiğköfte kıvamı için de ölçüler kullanılır. Bulgur içine konulan diğer malzemelerle bütünleşmeli ve her biri lezzetini eşit ölçüde birbirine geçirmelidir. Çiğköfte ne çok sert nede çok yumuşak olmalıdır.

Çiğköfteyi bir hamur gibi düşünmek lezzetinde hata yapmaya sebep olacaktır. Köfteye bakıldığında birbirini tutmuş olmalı, ağza alındığında ise kıyır kıyır bir lezzete sahip olmalı ve ağızda dağılmalıdır. Bunu sağlamanın ilk yolu ise içine konulan isotun oranıdır. İsot ile bulgur birbirini dengelemeli fakat görselde dağınık bir görüntüye sahip olmamalıdır. Gerçek bir çiğköfte lezzetinde bu kıvamı tutturmanın önemi büyüktür.

Çiğköftenin Tatları Neden Başka Başka Oluyor?

Son yıllarda çiğköfte satış noktalarının artış gösterdiği görülüyor. Bu işe rağbet arttıkça çiğköftede de farklı farklı lezzetler ortaya çıkıyor. Bazı satıcılar bu işe yalnızca para kazanma gözüyle bakarken bazı satıcılar ise çiğköfte geleneğini gelecek nesillere aktarmak için eski yıllardaki gibi hassas şekilde sunuyor.

Çiğköfte lezzetlerinin de farklı farklı olmasının asıl sebebi bu. Çiğköfte satışında son yıllarda bayilik usulü sistemlerle dükkanlar açılıyor ve kişiler bayilik alıyor. Bayilik alan kişi bayisinin kendisine sunduğu ürünü dükkanında satışa sunuyor. Her firmanın satış yaptığı çiğköfte ve içeriği farklı olduğu için de lezzetler farklılaşıyor. İsotu, acı sosu, yağı, lavaşı, nar sosu, aysbergi ve hatta bulguru bile farklı olan çiğköfteler yapılabiliyor.

En Güzel Çiğköfte Hangisi?

Çiğköfteye en güzel demek, damak tadına göre cevabını vermekle örtüşür.

Fakat en güzel çiğköfteyi ülkemizde;

  • Diyarbakır,
  • Şanlıurfa,
  • Gaziantep,
  • Adıyaman yöreleri yapıyor.

Kıvamı, dokusu, görselliği, kokusu, tadı ve süslemeleriyle bu enfeslik efsane oluyor. Cevizlisi, fındıklısı ve bademlisi derken klasik çiğköfteden de vazgeçemeyenler bulunuyor. Son yıllarda çiğköfte için tatlı sos da yapılıyor ancak çiğköfteyi daha lezzetli hale getireni isotun miktarı ve kalitesi oluşturuyor.