Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

Çiğköfte Bayilik Şartları Nelerdir?

Çiğköfte Bayilik Şartları Nelerdir?

By In Bizden Haberler

Çiğköfte ülkemizin en sevdiği besin öğelerinden biridir. Lavaşa sarılı veya tek başına büyük küçük demeden herkes afiyetle yer. Lezzeti ve pratik bir yemek oluşuna birde uygun fiyatlı olması eklenince sevenleri haliyle artar. Eğer az sermayeli ve çok kazançlı bir iş kurmak istiyorsanız çiğköfte bayiliği açabilirsiniz. Şuan piyasada çok sayıda çiğköfte bayisi bulunmakta ve hepsi başvuru için farklı şartlar sunmaktadır. Bayilik şartları ve detayları şu şekilde sıralanabilir.

Yakınlık

Örneğin Türkiye’nin en ünlü ve kaliteli çiğköfte markalarından biri olan Adıyaman Çiğ köfte bayilik için herhangi bir bedel talep etmemektedir yani sermayesiz bir şekilde bu işe başvurabilirsiniz. Fakat şartları açmak istediğiniz dükkanın diğer dükkan ile aynı il veya ilçe içinde olmasıdır. İlk şubeye olan yakınlık mesafesine çok dikkat edilmektedir. Yani dükkan ile alakalı talepleri bulunur. Lokasyon da oldukça önemlidir, merkezi ve işlek bir yerde mi, açılsa iş yapar mı bu detaylara önem verilir.

Kiralanacak veya satın alınacak olan dükkanı kişinin kendi bulması zorunludur. Firma sizden bedel talep etmez ancak iç, dış dekorasyon için yapacağınız harcamaların anlaşmalı oldukları firmalar ile yapılmasını isterler ki bu istek de oldukça doğaldır. Çünkü içeride çiğ köfte satışı olsa dahi markadan markaya dekorasyonlar farklılık göstermektedir. Eğer kendi zevkinize göre döşer ve firmayı dinlemezseniz, normalde ödemeniz gereken bedelden kat ve kat ödemek zorunda kalırsınız.

Tesisatlar

Dükkanda su, elektrik, ısıtma gibi tesisatlar var mı buna bakılır. Bu faktörler bir dükkan için oldukça önemlidir ve eğer bağlı değilse bayilik istediğiniz kabul edilmeyebilir. Zaten iş yeri açmak için gerekli olan detaylardır, yani kişiyi çok da zorlayacak bir şart değildir.

Hijyen

Sonuçta içeride yemek satışı yapılacağı için hijyene mutlaka bakılır. Dükkan temiz mi, yiyecekler için uygun bir ortam mı, böcek, fare gibi hayvanlar geziyor mu hepsine bakılır. Bu tür detaylar firmanın itibarı için çok önemlidir. Eğer ufak bir böcek bile çıksa dahi hemen haber olur, tepkiler büyürse dükkan kapanır ve firmanın adı karalanır, işler de kötüye gitmeye başlar.

Genel Fiyatlar

Bir çiğköfte bayisi açmak istiyorsanız bazı ödemeleriniz bulunacaktır. Bu ödemeler tamamen çiğköftenin yapımı, korunması ve dükkanın dekoru içindir.

Şu şekilde sıralanabilir;

  • Ortalama 10 masa ve 40 sandalye: KDV dahil 4.900 TL
  • Dükkanın dış tabelası: 3000 TL
  • Ürünleri muhafaza etmek için dolap: 2500 TL
  • Hassas terazi: 160 TL
  • Derin dondurucu: 1.099 TL
  • Yazar kasa: 1234 TL

Ortalama 20.000 TL’ye bir çiğköfte dükkanı açabilirsiniz. Bu bayiliklerin şartlarından biridir çünkü onların istedikleri firmalardan satın alınmaktadır. Yoksa siz kendi zevkinize göre daha uyguna da getirebilirsiniz fakat şartlar bunu göstermektedir.

Başvuru Kanallarına Başvurma

El yapımı bayilik fırsatı için önce iletişim hatlarına ulaşmanız gerekmektedir. Sadece firmaların yayınladığı kendi iletişim hatlarını arayarak başvuru yapabilirsiniz. İletişimler direk ana merkeze iletilir ve bırakmış olduğunuz il, ilçe gibi bilgiler bölge müdürüne mail olarak gönderilir. Kısa süre sonrada bölge müdürü sizinle iletişime geçer. İnternet üzerinde de markaların kendi başvuru formlarını doldurabilirsiniz. Firmalar tüm bu uzaktan görülen işlemler neticesinde sizinle yüz yüze görüşme sağlayacaktır. Komagene gibi ünlü çiğ köfte markaları ürün sunumu, pazarlama gibi konular hakkında ücretsiz eğitim de vermektedir. Bu eğitime girmek de şartları arasında yer almaktadır.

Bedel Alan Var Mı?

Şimdiye kadar hep bayilik için bedel almayanlardan bahsettik. Fakat Tatlıses çiğköfte bayilik açmak için önce isim bedeli olarak 5.000 TL talep etmektedir. Bunun dışında dükkanın 20 metrekare olması ve işlek bir yerde bulunması da diğer istekleri arasındadır. Bu firma biraz daha zorlayıcı görünebilir, fakat avantajı verilen fatura ile KOSGEB kredisine başvurabilirsiniz. Bu kredi sayesinde işleriniz daha kolay görülür.

Bayilik Avantajları Nelerdir?

Bayilik almak yeni bir iş yeri açmak isteyen fakat korkan, girişimci ruhlu kişilere göre bir şeydir ve çok sayıda avantajı bulunmaktadır. İlki zaten kanıtlanmış bir marka üzerinden yüründüğü için para kazanmak ve büyümek daha kolay olur. Bunun dışında başarı elde etme imkanı daha fazladır, eğitim ve kredi desteği de alınabilir. Satış içindeki kurum imajı ve marka bilinirliği de kişiye özgüven katar.