Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

Çiğköfte Baharatında Neler Vardır?

Çiğköfte Baharatında Neler Vardır?

By In Bizden Haberler

Çiğköfte, uzun yıllardır yapılan, sevilen bir lezzettir. Ana vatanı Güneydoğu Anadolu’dur. Özellikle Urfa, Antep ve Adıyaman’da oldukça sık yapılan bir tattır. Yapıldığı yere göre içeriğindeki baharatların çeşitliliği ve baharatın kalitesi de değişmektedir.

Oldukça emek isteyen bir lezzettir. Uzun uzun işlemlerden geçer. Bulguru baharat ve salça ile iyice harmanlanması için yoğurmak gerekir. Bu yoğurma işi herkesin yapabileceği tarzda bir iş değildir. Bilek gücü ister. Çiğköfte baharatı en önemli unsurlardan bir tanesidir. İçeriğinde oldukça değerli baharatlar vardır. Bu baharatların kaliteli olması gerekir. Kalitesiz ve içeriğinde başka maddeler barındıran baharatlar, çiğköfteye tat vermez ve sağlık açısından da iyi değildir. Çiğköftenin sağlığımız açısından da oldukça büyük faydaları vardır. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, kalbimizi korur. Bu yüzden de haftada 1-2 defa tüketilmesi önerilir.

Ev Yapımı Kıvamında Çiğköftenin Faydaları Nelerdir?

Çiğköfte 7’den 70’e herkes tarafından oldukça sevilen bir lezzettir. Herkes damak tadına göre yer. Kimisi acılı kimisi acısız tercih eder. Çiğköfte baharatı en önemli unsurlardan bir tanesidir. İçeriğinde oldukça değerli baharatlar vardır. Bu baharatların kaliteli olması gerekir. Bu kadar lezzetli olmasının yanı sıra başka özelliği de vardır. Çiğköftenin faydaları oldukça fazladır.

Bunlar:

 • Kötü kolesterolü düşürme özelliği vardır.
 • Kalbi korur, oldukça faydalıdır.
 • Kansere karşı savaşır.
 • Bağışıklık sistemimizi korur.
 • Tok tutar, zayıflamaya yardımcı olur. Antioksidan içerir.
 • Nezle ve gribe oldukça iyi gelir

Gördüğümüz gibi sağlığımız için oldukça değerli bir lezzet. İçeriğinde oldukça değerli baharatlar vardır. Bu baharatlar da bizler için çok değerlidir. Çünkü çiğköftenin faydaları oldukça fazladır.

Çiğköfte Baharatında Neler Vardır?

Ana vatanı Güneydoğu Anadolu olan ancak herkes tarafından sevilen bir lezzettir. Özellikle Urfa, Antep ve Adıyaman’da oldukça sık yapılan bir tattır. Yapıldığı yere göre içeriğindeki baharatların çeşitliliği ve baharatın kalitesi de değişmektedir. Çiğköfte baharatı, çiğköfte için en önemli unsurlardan bir tanesidir. İçeriğinde oldukça değerli ve çeşitli baharatlar vardır.

Bu baharatların da kaliteli olması gerekir. Aksi taktirde baharatlar, çiğköfteye lezzet veremez. Kalitesiz ve içeriğinde başka maddeler barındıran baharatlar, çiğköfteye tat vermez ve sağlık açısından da iyi değildir.

Çiğköfte içerisinde birçok değerli baharat vardır. Bunlar:

 • İsot
 • Kimyon
 • Tarçın
 • Tuz
 • Karabiber
 • Toz biber ( acı ya da tatlı damak tadınıza bağlı)
 • Yenibahar
 • Kişniş
 • Reyhan

Oldukça çeşitli ve sağlıklı baharatları içerisinde barındıran bir lezzettir. Çiğköftenin faydaları oldukça fazladır. Sağlığımız için çok değerlidir. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, kalbimizi korur. Haftada en az 1-2 kez tüketmemiz gerekir.

Çiğköfte Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

Herkes tarafından sevilen bu lezzeti yapmak oldukça kolay. Ama püf noktalarına dikkat edilmediğinde ne yazık ki güzel olmuyor. Oldukça emek isteyen bir lezzettir. Uzun uzun işlemlerden geçer. Bulguru baharat ve salça ile iyice harmanlanması için yoğurmak gerekir.

Bulgur için, ince bulgur kullanılmalıdır. Çünkü ağzımıza bulgur tadı gelmesini istemeyiz. Daha sonra en önemli iş yoğurmadır. Bu yoğurma işi herkesin yapabileceği tarzda bir iş değildir. Bilek gücü ister. Çiğköfte baharatı da diğer en önemli unsurlardan bir tanesidir. İçeriğinde oldukça değerli ve çok çeşitli baharatlar vardır. Bu baharatların da kaliteli olması gerekir.

Kalitesiz ve içeriğinde başka maddeler barındıran baharatlar, çiğköfteye tat vermez ve sağlık açısından da iyi değildir. Bu yüzden çiğköfte için kaliteli baharatlar seçmeliyiz. Aksi taktirde çiğköfteniz lezzetli olmaz. Bu baharatlar: isot, kimyon, tarçın, tuz, karabiber, toz biber ( acı ya da tatlı damak tadınıza bağlı),yenibahar, kişniş, reyhan. Çiğköftenin faydaları da oldukça fazladır. Doğru malzemeler ile yapılan çiğköfte, bize fayda sağlayacaktır. Örneğin bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, kalbimizi korur.

Kısaca çiğköfte için püf noktaları şunlardır:

 • Kaliteli malzeme kullanımı.
 • Doğru seçilmiş baharatlar.
 • İyice yoğurmak.
 • İnce bulgur kullanmak.

Çiğköftenin Ana Vatanı Neresidir?

Herkesin oldukça severek tükettiği bir lezzettir. Ana vatanının neresi olduğu sorusu oldukça tartışmalara sebep olmuştur. Ancak şu an Ana vatanı Adıyaman olarak bilinir. Çiğköftenin ana vatanı Adıyaman’dır. Ancak lezzet, şehir sınırlarını aşıp tüm ülkeye yayılmıştır. Herkes tarafından bilinen ve sevilen lezzettir. Ayrıca çiğköftenin faydaları da oldukça fazladır. Çiğköfte baharatı kaliteli olmalıdır. Çünkü sağlığımız için önemli olan nokta baharatlardır. Bu yüzden de baharat seçimine dikkat edilmelidir.