Telefon: +903323423151

Sosyal Medya :

Çiğ Köfteli Kutlamalar

Çiğ Köfteli Kutlamalar

By In Bizden Haberler

Çiğköfte, lezzetini seven bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen bir besindir. Bu sebeple de sıklıkla çiğ köfte yapılan kutlamalar gündeme gelir. Ayrıca bu alan, ilgisi bulunan bireyler için yeni bir iş alanı da olabilir. Konuyla alakalı olarak; özel çiğköfte yapımı nasıl olur, hangi baharatlar kullanılır, düşük maliyetler bu alana girmek isteyen insanlar neler yapabilir, konuları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Özel Çiğ köfte Yapımı İçin Neler Gereklidir?

Özel olarak çiğköfte yapmak isteyen bireyler, çeşitli malzemeleri temin etmeli ve uygulama adımlarını sırasına göre uygulamalıdır.

Gereken malzemeler şu şekildedir:

 1. Bazı yörelerde simit olarak da ifade edilen, ince kıyım buğday
 2. Özel köfte harcı (bu harcın içerisinde; salça eritilerek hazırlanan yağ, zeytinyağı, kırmızı biber bulunur)
 3. Nar ekşisi
 4. Limon sosu
 5. Belirli miktarda tuz
 6. Yoğurmak için uygun olan, çiğköfte miktarına uyacak şekilde bir leğen

Gibi malzemeler, hazırlık aşamasında ve sunum için gerekli olan malzemelerdir. Gerekenler temin edildikten sonra işleme başlanabilir.

Çiğ Köfteli Kutlamalar İçin Özel Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan kutlamalarda çiğköfte ikram edilmek istendiğinde, hazırlama aşamasında belirli adımların izlenmesi gerekir. İlk olarak ince halde kıyılmış olan buğdaydan kişi sayısına uygun olacak ölçüde alınır. Bu buğdayın sıcak su yardımıyla bir süre ıslanması ve şişmesi beklenir. Daha sonra, çiğköfte harcı kullanılarak, buğday ve sosun homojen olarak karıştırılması sağlanır.

Bu aşamada artık istenilen renk düzeyine biraz ulaşılması gerekir. Kişilerin damak tadına uyacak şekilde hitap etmesi isteneceği için, belirli bir miktarda nar ekşisi ve limon sosu koyulur ve tekrar karıştırma işlemi yapılır. Hazırlanan sunum tabaklarının üzerine marul serilir ve sıkılarak şekil verilen çiğköfteler isteğe bağlı olarak yerleştirilir. Bu şekilde çiğköfte bulunan kutlamalar için ikram hazırlığı tamamlanmış olur.

Çiğköfteli Kutlamalar İçin Hangi Baharatlar Kullanılır?

Kutlama yapılırken çiğköfte yapmak isteyen ve baharat kullanmak isteyen bireyler, çiğköftede baharat konusunda sıklıkla araştırma yapar. Kullanılan baharatlar çeşitli olmakla birlikte, ortalama olan damak tadına hitap etmesi isteneceği için belirli ölçülerde kullanılmalıdır.

Bu baharatlar ise şu şekildedir:

 1. Soğan
 2. Yeni bahar
 3. Kimyon
 4. Tuz
 5. Kara biber
 6. Tarçın
 7. Reyhan

Alerji durumu veya toplumun beğeni durumuna uygun olarak bazı baharatların kullanılmaması veya bazılarının daha fazla kullanılması durumu söz konusu olabilir.

Düşük Maliyetli İş Kurmak İsteyenlere Büyük Fırsat

Düşük bir maliyete sahip olan bir alanda iş kurmak, sermaye durumu olmayan bireylerin bilgi sahibi olması gereken bir alandır. Bu alanların başında da çiğköfte yapımı ve satımı gelir. Maliyet olarak oldukça düşük ücretlerle belirli düzeylerde kazanç sağlamaya yardımcı olan bu alan için, farklı durumların bilinmesi gerekir.

İlk olarak, besin söz konusu olduğu için üretim ve satım yapılacak alanın devlet tarafından izni alınan bir alan olması gerekir. Temizlik durumu ve lisans bakımından onay alındıktan sonra, gereken malzemelerin alınması gerekir. İnce kıyım buğday ve köfte sosu alındığında, iş kurmak için alınması gereken malzemelerin büyük çoğunluğunun alındığı fark edilecektir. Bunun yanı sıra diğer baharatlar da alınarak düşük bir sermaye karşılığında iş ortamının sağlanmış olduğu görülür.

İkinci aşama olarak ise üretim ve satış aşamaları söz konusudur. Burada, bu alanda uzman olan bireylerden yardım alınabileceği gibi; kişi araştırmaları sonucunda uygulama aşamalarını öğrenebilir ve kolaylıkla çiğköfte yapabilir. Satış fiyatının yarısına denk gelecek tutarda yapılan harcamalar sonucunda, düşük maliyetle yeni bir iş kurulduğu görülecektir.

Çiğ Köfteli Kutlamalar Nelerdir?

Çiğköfte kullanılarak yapılan kutlamalar, genel olarak sıra geceleridir. Bu eğlenceler özellikle Urfa gibi yerlerde yoğun olarak yapılmakla birlikte; çiğköftenin sevilen bir tat ve sıra gecelerinin otantik bir eğlence olmasına bağlı olarak farklı yörelerde de uygulandığı gözlemlenir. Ayrıca; asker uğurlama eğlencelerinde, bekarlığa veda partilerinde ve çok daha çeşitli eğlencelerde de bu duruma rastlanır.

Bu kutlamalarda, çiğköfte yapan bir birey salon ortasına hazırlanan alana yerleşir ve gereken malzemeleri kullanarak yoğurma işlemi yapar. Kutlamaya katılan bireyler müzikler eşliğinde köftenin yapılışını ister, isteğe bağlı olarak da çeşitli yöresel oyunlar oynanır. Çiğköfte alanında iş yapmak isteyen bireyler, bu kutlamaların her geçen gün yaygın hale gelmesini dikkate alarak işe yönelimlerini artırabilirler.